Czerwona kukurydza

Przeglądano 1693 razy

1. Nazwa: Kukurydza czerwona (tzw. czerwonka)


2. Występowanie: kiedyś rosła na polach i nie była czerwona, lecz od promieniowania zmieniła kolor i stała się bardziej odporna, w niektórych rejonach rośnie dziko. Jeśli po apokalipsie hoduje się jakieś zboże, to jest to właśnie czerwonka.

3. Rozmiary: Dojrzała roślina od metra do dwóch i pół.

4. Opis fabularny:
a) relacje z widoku pierwszej osoby
"Widzisz te pola? To czerwonka. Zboże, owies, pszenica. Wszystko zdechło, uratowała się tylko kukurydza, a i tak wygląda inaczej od swoich prababek. Wiem bo sprawdzałem w atlasie roślin. Kiedyś była żółta, a teraz jest taka jaka jest. Mimo wszystko to jedyne co można zjeść i nie próbuje przy tym zjeść przyszłego konsumenta. Takie czasy."
~Rolnik z Samotnej Doliny

b) Kukurydza czerwona (łac. frumentum red), w mowie potocznej Czerwonka.
Rzadko kiedy można spotkać pojedynczą czerwonkę. Zazwyczaj są jej całe pola, a jeśli rośnie dziko to i tak przynajmniej pięć roślin w bliskiej od siebie odległości się znajdzie. Jest różnych rozmiarów, choć niektórzy mówią o wielkich czerwonkach, mających nawet cztery metry i łodygę grubości łydki. Niestety tak czy siak, nasiona są tej samej wielkości, tylko kolb więcej.
Najczęściej spotyka się rośliny dwumetrowe, a całe ich pola wyglądają wyjątkowo pięknie z wysokości, kiedy pokazują się w kolbach nasiona. Czerwone, falujące od wiatru połacie roślin zapierają co bardziej czułym dech w piersiach.

c) Zastosowanie:
Rolnictwo: jedna z najczęściej hodowanych roślin, która świetnie przystosowała się do życia w trudnych warunkach. Mimo swej wysokości, zapuszcza korzenie bardzo głęboko i ciężko ją tak do końca usunąć. Ciekawostką jest fakt, iż korzenie często są dwa razy dłuższe od samej rośliny. Jeśli czerwonka jest dwu metrowa, korzeń ma więc aż cztery metry.
Przy życiu w jakiś dziwny sposób utrzymuje ją promieniowanie, od którego jej nasiona czerwienieją nieodwracalnie. Przyciąga i zatrzymuje w sobie każdego rada z okolicy. Magazynuje to wszystko w liściach i korzeniach, dzięki czemu lepiej pozyskuje wodę z gruntu oraz energię z fotosyntezy. To gromadzenie zanieczyszczeń powoduje, że kolor nasion zmienia się na czerwony. Przez tą nietypową barwę stała się jedną z najbardziej charakterystycznych roślin na pustkowiach. Jest bardzo odporna na niekorzystne warunki środowiskowe.

Produkt pochodny: czerwona mąka, alkohol - wszystko to co się wcześniej wyrabiało z nasion innych roślin. Najpopularniejszym produktem na pustkowiach jest chyba czerwoniak, mocny alkohol na bazie czerwonki. Mąka również ma czerwonawy kolor, co sprawia, że pieczywo wypiekane z niej jest także koloru czerwonego.

Roślina sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Choć zbiera promieniowanie niczym zanieczyszczenia przedwojenna brzoza, sama ich nie wydziela i można ją zbierać gołymi rękoma. Kwitnie dwa razy do roku.
 
AUTOR:
Wróć do głównego menu
comments powered by Disqus