FAQ

Przeglądano 1562 razy

Na czym polegają gry takie jak Radiation?

Radiation należy do gatunku gier TGF (Tekstowe Gry Fabularne). Polegają one na wykreowaniu postaci, którą następnie steruje się w sposób literacki (pisząc sesje). Te dwa elementy, połączone z interakcją między bohaterami stworzonymi i prowadzonymi przez graczy, tworzą fabułę.

To tak, jakbyś wraz z innymi osobami zdecydował/zdecydowała się na pisanie opowiadania.

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od odwiedzenia zakładek SPELUNA oraz SESJE. Po zapoznaniu się z tym, jak wygląda gra fabularna, dobrze byłoby napisać profil, w którym zawrzeć można zakładki w zależności od preferencji. Ekwipunek, opis wyglądu, charakteru, opcjonalnie historię stworzonego bohatera.

By zademonstrować innym graczom wygląd swojej postaci należy wybrać również avatar, na którym powinien znajdować się jej wizerunek.

W razie problemów ze znalezieniem odpowiedniego wizerunku warto przejrzeć galerię, w której zgromadzono odpowiednie dla realiów gry prace.

Co znajdę w wikipedii gry?

W wikipedii znajdują się wszelkie opisy otaczającego bohaterów świata. Znajdziesz tam kalendarium, opisy miejsc, NPCów, fauny, flory etc. To w wikipedii znajdziesz wszelkie odpowiedzi na pytania dotyczące realiów świata, w którym toczy się gra.

Kim jest MG?

MG (Mistrz Gry) to osoba troszcząca się i prowadząca rozgrywkę fabularną. Istnieją dwa typy MG – część z nich (Barmani) opiekuje się Speluną, podczas, gdy pozostali (Opiekunowie Sesji) zajmują się prowadzeniem sesji w odpowiedniej zakładce. Mistrz Gry posiada również uprawnienia do nagradzania graczy punktami sławy. Może również usuwać nieodpowiednie posty w prowadzonych przez siebie sesjach oraz Spelunie. Nadzór nad Mistrzami Gry pełni Gudr [500] i to do tego gracza należy kierować zażalenia na Opiekunów Sesji oraz Barmanów.

Czym jest Resort Kontroli?

Resort Kontroli zajmuje się utrzymaniem porządku w grze. Zadaniem osób posiadających przy nicku znaczek RK jest dbanie o to, by nikt nie łamał regulaminu. Gracze ci pilnują, by imiona, avatary oraz treść zakładek w profilach była zgodna z regulaminem. Posiadają uprawnienia do wyciągania konsekwencji z nieprzestrzegania tutejszego prawa.

Nadzór nad Resortem Kontroli pełni Arlene [226] i to do niej należy kierować zażalenia na członków Resortu Kontroli.

Kim są Skrybowie?

Skrybowie zajmują się tworzeniem wszelkich opisów i wprowadzaniem ich go gry. Opiekują się również nowymi graczami – jeśli po przeczytaniu FAQ wciąż będziesz miał pytania, to do nich powinieneś/powinnaś się zgłosić. Szefową skrybów jest Wera [438] i to do niej należy kierować wszelkie wątpliwości w zakresie funkcjonowania i treści wikipedii.

Czym jest sesja i co znajdę w zakładce SESJE?

Sesja jest to opowiadanie fabularne tworzone przez kilka osób na zmianę według ustalonej kolejki. W ciągu swojej tury, gracz opisuje zachowanie swojej postaci oraz jej ewentualne przemyślenia. Prócz tego, gracz może dodatkowo wypowiedzieć swoją kwestię, która w połączeniu z kwestiami innych graczy tworzy dialog. Wpisy graczy powinny wnosić coś do opowiadania, należy unikać takich, które służą tylko "odbębnieniu" swojej kolejki.

Zakładka SESJE przenosi nas do podstrony, gdzie zgrupowane są wszystkie historie fabularne (sesje). Używamy jej, gdy chcemy sprawdzić sesje, w których uczestniczymy bądź przejrzeć dostępne sesje publiczne.

Co znajduje się w zakładce SPELUNA?

Fabularnie Speluna to pływający bar Alojza –- barmana i właściciela zarazem. Chodzą słuchy, że jest Żydem. Do pomocy ma byłego mistrza areny Bronsona, który pełni rolę kucharza oraz bliżej nieokreślonej funkcji Kruszynę. Pod pokładem znajduje się loża Madame Carmen, która jest burdelmamą tamtejszego domu towarzyskiego. Bar mieści się na barce, która pływa po całej Polsce sprawiając, że wszędzie tam, gdzie akurat się znajduje, zaczyna tętnić fabularne życie.

W praktyce zakładka ta jest miejscem, gdzie odbywa się otwarta sesja towarzyska, obowiązują w niej te same zasady, co w innych sesjach. Służy ona do niezobowiązującej zabawy, zawierania fabularnych znajomości lub dla niektórych jest też głównym elementem tej gry.

Czym są i za co mogę zdobyć Punkty Sławy?

Punkty Sławy (PS) widoczne w profilu określają popularność naszego bohatera. Otrzymuje się je w przypadku umieszczenia dobrego opisu w sesji lub Spelunie, przeprowadzenia ciekawej akcji fabularnej, zwycięstwa w zorganizowanym konkursie etc. Punkty Sławy przyznawane są przez MG i według ich oceny. Ostatnio nadane Punkty Sławy znajdziesz w zakładce SESJE.

Kim jest NPC?

Z angielskiego non-player character, czyli po prostu bohater niezależny. Jest to postać, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywany przez Mistrza Gry ma na celu urozmaicenie sesji. Przykładem NPCa jest Alojzy ze Speluny.

Czy mogę posiadać multikonto?

Tak, posiadanie więcej niż jednaj postaci jest dozwolone. Możesz skorzystać z umieszczonej w opcjach zakładki "powiąż konta", by ułatwić sobie poruszanie między swoimi kontami.

Jakie tu obowiązują zasady?

Link do całego regulaminu znajduje się w zakładce "Kontakt" na czarnym pasku u góry strony.

Najważniejsze jest przestrzeganie zasad netykiety oraz szacunek w stosunku do innych graczy i administracji.

Warto również zapoznać się z paragrafami dotyczącymi imion postaci oraz avatarów z ich wizerunkami.

Czy moja postać może zginąć?

Tak, postać może zginąć w sesji, jeśli w jej opisie oznaczono taką możliwość. Może się coś takiego wydarzyć także podczas zaplanowanego przez administrację eventu w Spelunie.

Co z bronią i amunicją?

Dostęp do broni jest znaczny, amunicja natomiast jest towarem deficytowym. Oba te dobra pozyskać można fabularnie od rusznikarzy czy handlarzy.

Jak to jest z elektrycznością?

Rozwiązaniem problemów energetycznych w post-apokaliptycznej Polsce są generatory, korzystające z gazu w celu wytworzenia energii elektrycznej. Obsługiwane są one głównie przez gaz ziemny, łupkowy czy nawet drzewny.

Co ze środkami transportu?

Możesz sobie sprawić samochód, motocykl czy rower. Pamiętaj jednak, że o paliwo w takich realiach naprawdę ciężko.

Czym może żywić się moja postać?

Woda pitna jest ogólnodostępna. W przypadku pożywienia z puszek czy innych jego form, musisz pamiętać, że ostatnie takie produkowane było prawie wiek temu. Twój bohater zatem może żywić się obecnie dostępnym inwentarzem. Jedzenie jest parszywe, ale fauny i flory w obecnych czasach nie brakuje.

Mój bohater może posiadać komórkę?

Jak łatwo się domyślić –  wszelkie sieci telekomunikacyjne zostały podczas wojny zniszczone. Jeszcze ich nie odbudowano, a jedynym źródłem komunikacji są kurierzy.

Czym są żetony?

Żetony to waluta, którą aktualnie posługują się mieszkańcy Polski. Fabularnie można je stosować zamiennie z łuskami, nabojami czy bursztynami. Nie zapominajmy też, że miejsce handlu w głównej mierze zajmuje barter.


Po co mi woda i PA? Jak mogę tracić i odzyskiwać Zdrowie?

Te dwa aspekty gry są aktualnie niedostępne. Pojawią się, gdy zacznie funkcjonować mechanika, którą aktualnie w Radiationie nie dysponujemy. To samo tyczy się zdrowia - na obecną chwilę niemożliwym jest, aby je tracić i odzyskiwać.


Jakie moja postać ma przedmioty?

W kwestii ekwipunku zachowaj zdrowy rozsądek. Sam możesz ustalić jakimi przedmiotami posługuje się Twoja postać. Rozejrzyj się po profilach innych graczy, a z pewnością znajdziesz wskazówki odnośnie ekwipunku Twojej postaci. Zajrzyj również na wikipedię - tam szczegółowo opisano broń.
Zachowaj rozwagę. Podczas sesji MG naprawdę często wymaga opisania szczegółowo broni, którą postać ma przy sobie.

Nie wiem, jak zacząć moją pierwszą sesję! Nikogo tu nie znam! 

Nic prostszego! W pasku na dole strony znajdziesz zakładkę "chat". Tam z pewnością znajdziesz osoby zainteresowane grą. Sprawdź również opisy, które widoczne są po najechaniu na nick na liście graczy, którzy akurat są online. Ktoś może poszukiwać osób chętnych do sesji. Komunikuj się z użytkownikami za pośrednictwem poczty. Wykaż się inicjatywą. 
Radiation jest miejscem, w którym z pewnością nawiążesz interesujące znajomości.


Do czego służą cechy, umiejętność i osobowość postaci? 

Kolejne kwestie aktualnie niedostępne w grze. Bez mechaniki nie jest możliwym rozwijanie umiejętności i cech postaci.
Cechy postaci określają między innymi siłę postaci czy jej inteligencję. Są używane zamiennie podczas rzutów w sesjach fabularnych, kiedy gracz nie posiada danej umiejętności. 
Umiejętności postaci to współczynniki używane podczas rzutów w sesjach fabularnych. 
Osobowość postaci jest ogólnie dostępna - przeczytać o niej można w profilu. Sprawdzając ją możemy wstępnie zorientować się, jakim charakterem cechuje się oglądana przez nas postać. 


Czy mogę poprowadzić prywatną sesję ze znajomymi? 

Tak, możesz poprowadzić taką sesję. Po zakończeniu przygody warto skontaktować się z którymś z MG, ten z pewnością wynagrodzi starania zarówno graczy, jak i osoby prowadzącej, przyznając Punkty Sławy.

Czy mogę prowadzić sesję dla innych nie będąc MG? 

Tak, możesz poprowadzić sesję publiczną nie będąc MG. Skorzystaj z ogłoszenia, by poinformować potencjalnych graczy o przygodzie, którą przygotowujesz. Umieść w jej opisie krótkie wprowadzenie i po prostu baw się dobrze. 

Jak można przejść grę?

Radiation to gra oparta na założeniu "otwartego świata" (sandbox). Nie jest możliwym, by ją przejść.


Jak dodać muzykę do profilu?

To nic trudnego! Należy wejść w zakładkę "opcje konta", następnie "profil fabularny". Tutaj pojawia się przy dodanych zakładkach opcja "media". Po kliknięciu na napis wyświetla się panel, w którym możemy załadować pliki do swojego profilu. Warto zwrócić uwagę na to, że w nazwie pliku MP3 należy zawrzeć jedynie litery i podkreślenia. Niedopuszczalne są polskie znaki diakrytyczne oraz spacje.


O co chodzi z tymi "gwiazdkami"?

Zarówno w Sesjach, jak i w Spelunie dzięki asteryskom (*) możliwe jest oddzielenie wszelkich opisów od wypowiedzi padającej z ust prowadzonej przez gracza postaci.
Opisy, czynności, gesty ─ wszystko to opisujemy między gwiazdkami ─ wtedy tekst przybiera szary kolor. 
Zielony z kolei przeznaczony jest na dialogi.
Najłatwiej zaprezentować tę zależność na prostym przykładzie:

*Jan wszedł do Speluny ubrany jak zazwyczaj. Miał na sobie prosty, czarny kombinezon i maskę przeciwgazową. Rozejrzał się po wnętrzu i skierował swe kroki w stronę baru.*
─ Witaj, Alojzy ─ *powiedział, siadając przy kontuarze.*

Po zastosowaniu takiego układu asterysków uzyskamy następujący efekt:

Jan wszedł do Speluny ubrany jak zazwyczaj. Miał na sobie prosty, czarny kombinezon i maskę przeciwgazową. Rozejrzał się po wnętrzu i skierował swe kroki w stronę baru.
─ Witaj, Alojzy ─ powiedział, siadając przy kontuarze.

Wróć do głównego menu
comments powered by Disqus