Oporządzenie

Przeglądano 1216 razy

TYPY OPORZĄDZENIA

─ ŚMIECIOWE ─

„Ty widzisz tu kupę złomu. Ktoś, kto zna się na walce wręcz znalazłby tu sporo broni. Kawałek ostrego szkła owinięty szmatą może posłużyć za nóż, mając kawałek dętki możesz bawić się w procarza.”

Oporządzenie śmieciowe nie bez powodu zasłużyło na swoją nazwę – w każdej stercie złomu można znaleźć coś, co posłuży za broń. Prostą, niewymagającą i zawodzącą niemal na każdym kroku. Prostota tego oporządzenia ma jednak swoje plusy: nawet niedoświadczony bojownik może ocalić swoje życie w starciu z czymś niebezpiecznym, drugim pozytywnym aspektem jest fakt, że można znaleźć ją wszędzie, nie tracąc ani jednego żetonu.

Cechy:

Dostępność: możliwe do znalezienia i wytworzenia nawet w najgorszych ruinach.

Wartość: bez wartości.

Skuteczność: często zawodne.

Wymagania: praktycznie żadne; proste w obsłudze.

 

Możliwość zdobycia przez każdego gracza bez jakichkolwiek ingerencji odgórnych.

─ PROWIZORKA ─

„Są i tacy, co z pospawanej rury zrobią Ci broń palną. Ale ja tam pierdole takie patenty, loteria stary. Raz wystrzelisz, a za drugim razem urwie Ci łapę i pół twarzy.”

Oporządzenie prowizoryczne to tak naprawdę śmieci poddane pewnej obróbce, niewielkim modyfikacjom, które czynią broń nieco bardziej skuteczną. Za prowizorkę uznaje się pancerz zrobiony z opon, zaostrzony kawałek płaskownika. Kawałki śmieci, z pozoru nieprzydatnych, muszą trafić jednak w ręce kogoś z fantazją. Prowizorkę łatwo jest wykonać, ale nie łatwo wpaść na sensowny pomysł i rozwiązanie.

Cechy:

Dostępność: łatwo dostępne nawet na terenie małych wiosek. Do wykonania potrzeba nieraz tylko prostych narzędzi.

Wartość: znikoma.

Skuteczność: niewielka; zawodne.

Wymagania: minimalne; proste w obsłudze; banalne w produkcji.

 

Możliwość zdobycia przez każdego gracza bez jakichkolwiek ingerencji odgórnych.

─ MASÓWKA ─

„Co jak co, ale to właśnie przemysł zbrojeniowy jest najbardziej na czasie po tym jak pieprznęły atomówki. Fajnie mieć sprzęt tej jakości z prostego powodu, znika problem dostępności elementów zamiennych.”

Ogólnodostępne i jednakowe, powstają na częściowo zautomatyzowanych maszynach w dużym nakładzie. Popularne tam, gdzie kwitnie przemysł; zauważyć tam można ludzi w takich samych pancerzach i z taką samą bronią. Masówka kosztuje, ale cena zwykle odpowiada wartości broni.

Cechy:

Dostępność: łatwa dostępność broni, amunicji i środków naprawy; głównie przy ośrodkach produkcyjnych w większych skupiskach ludzkich.

Wartość:średnia; cena odpowiadająca wykonaniu.

Skuteczność: spora; rzadko zawodne.

Wymagania: produkcja zmechanizowana; łatwa w obsłudze.


Możliwość zdobycia przez każdego gracza bez jakichkolwiek ingerencji odgórnych.

─ HANDMADE ─

„Jesteś strzelcem wyborowym i potrzebujesz mocno zindywidualizowanego gnata. A może na Twojej furze nie zmieści się klasyczna wersja karabinu maszynowego, który Ci się podoba? To żaden problem, o ile znajdziesz odpowiedniego speca.”

Rękodzieło kosztuje. I to sporo. Nie dość, że trzeba wydawać żetony, aby cieszyć się z efektu, to jeszcze konieczna jest pielęgnacja odpowiednich znajomości. Albo posiadanie znajomych, którzy mają znajomości. Dobry mechanik, rusznikarz lub chemik – to ich trzeba cenić najbardziej, jeśli chce się dostosować chociażby broń do swoich potrzeb. Cena ma odzwierciedlenie w skuteczności – sprzęt wykonywany na zamówienie niemal nigdy nie zawodzi, a i pięknie wygląda.

Cechy:

Dostępność:rzadka, uzależniona od tego, czy uda się znaleźć specjalistę w danej dziedzinie, od rodzaju narzędzi, materiałów i niezbędnej wiedzy. Trudność ze znalezieniem elementów do naprawy. W warsztatach mechaników, rusznikarzy lub laboratoriach chemików.

Wartość: duża; wysoka jakość wykonania = wysoka cena.

Skuteczność:wysoka.

Wymagania: sprzęt zindywidualizowany; łatwa w obsłudze dla osób zamawiających, produkcja – uzależniona od wielu czynników.

 

Możliwość zdobycia tylko w sesjach fabularnych.

─ HI-TECH/ARTEFAKTY ─

„Czy mówi Ci coś nazwa PL 01 Concept? PGM hellcat II? Pierwsze to pieprzony czołg, drugie to substytut Barretty do tego lżejszy i krótszy od amerykańskiego odpowiednika.”

Przedmioty, które od zawsze pobudzały wyobraźnie poszukiwaczy i koneserów wymyślnego sprzętu. Są niezwykle rzadkie, ale w Polsce, pośród gruzów, można trafić na takie perełki i pływać w żetonach, o ile znajdzie się wystarczająco majętnego kupca. Są najmocniejsze, najmniej zawodne i najskuteczniejsze w działaniu. Marzeniem każdego jest pancerz wspomagany, niektórzy nawet posuwają się do mordów, aby zdobyć podobne cacka.

Cechy:

Dostępność: znalezienie graniczy z cudem; ciężka dostępność materiałów do naprawy.

Wartość: bardzo wysoka

Skuteczność: bardzo wysoka

Wymagania: wysoka jakość i wytrzymałość, równie wysoki koszt utrzymania, często konieczne specjalistyczne szkolenia.


Możliwość zdobycia poprzez napisanie podania.


Wróć do głównego menu
comments powered by Disqus