Projekt 13

Przeglądano 1333 razy

Być może niektóre osoby zastanawiały się "Okej, wiem, co znaczy Radiation, to dość oczywiste, ale co to jest Projekt 13?"

Projekt 13 jest próbą stworzenia pierwszego polskiego fanowskiego literackiego uniwersum postapokaliptycznego. Wszystko powstało na skutek konkursu Trzynastego Schronu "Polskie Postapo", który rozpoczął się 13 lipca 2011 roku, a termin przysyłania prac skończył się 30 listopada. Wyniki zostały ogłoszone 31 grudnia. Fundatorami nagród byli zespół Vespa, wydawnictwo War Book i Znak Litera Nowa i członkowie redakcji Schronu. 13 maja 2012 roku został opublikowany zbiór zwycięskich opowiadań, ale także muzyki i grafik. Wszystko to tworzyło spójną całość, ogromne uniwersum opisujące Polskę po wojnie nuklearnej.
Pomysłodawcami byli Wrathu oraz Veron, do którego ten pierwszy napisał w sprawie propozycji napisania opowiadań o postapokalipsie w Polsce. Z tego zrodził się pomysł, by ogłosić na Trzynastym Schronie wyżej wspomniany konkurs.

Warstwa literacka Projektu 13 to rozpoczęta Prologiem Monkizz część I, której główną oś fabularną stanowi opowiadanie Verona Trzynastka, oplatające opowiadania konkursowe i płynnie się z nimi przenikające, rozgrywające się w roku 2073 i obejmujące w sąsiednich opowiadaniach lata wcześniejsze; oraz część II, której główną oś fabularną stanowi trylogia opowiadań zwycięzcy konkursu, Rorsarcha - Cywilizacja, Zima i Nowa Era rozgrywająca się w latach 2074-2075 z retrospekcjami i dokumentacjami sięgającymi roku 2015.
Oprócz Verona, Rorsarcha i Monkizz, w warstwie literackiej udział wzięli: (Część I) Rafał Nieradzik, Coyote, Polip, Adam Bełda, Dariusz Sidor, Marek Dryjer, (Część II) Stlaker, Mad Przemo, Mosillo, Lithium, Szczupak, Morfeo, Wrathu, DUD.

Warstwa muzyczna Projektu 13 to dostępny za darmo w wersji elektronicznej album muzyczny zatytułowany po prostu 13, w którego skład wchodzą trzy CD wypełnione muzyką inspirowaną i inspirującą opowiadania (pojawia się nawet fabularnie w kilku opowiadaniach). Jest to eksperymentalna, elektroniczna muzyka, łącząca w sobie cechy wielu gatunków: ambientu, dark ambientu, industrialu, industrial rocka, darkstepu, a także elementów drum'n'bass i instrumental hip hopu.
Autorzy muzyki: Kamil 'Wrathu' Kwiatkowski, Mateusz 'Morfeo' Działo, Darkchrist oraz rosyjskie zespoły Retro Suicide i Relegerande.

Warstwa graficzna Projektu 13 to różne zdjęcia i grafiki w klimatach. Większość opowiadań zostało zilustrowane rysunkami autorstwa Monkizz. Za zdjęcia wziął się Krzysztof 'Kris' Ostrzeniewski oraz Mateusz 'Kicu' Kruhlik. Abstrakcyjne grafiki są autorstwa Morfea. Sama okładka płyty 13 została narysowana przez Krisa. Do tej części doszły też prace, które przyszły na konkurs "13: W obiektywie" autorstwa Gregorigo, Opusa i Obcego, a także Fotoimpresje Specynki.

Radiation wprowadza Projekt 13 w nową warstwę, która pozwala ożywić świat poprzez interakcję ludzi. Mogą czytać opowiadania czy posłuchać muzyki z Projektu, by wczuć się w klimat.

Miejscem najbogatszym w informacje poza samą stroną Projektu jest specjalna wikia: Polskie Pustkowia Wikia, która zawiera informacje o bohaterach, miejscach, mutantach i tym podobnych rzeczach. I każdy może ją edytować. Zawiera też obszerną Linię Czasu zawierającą wszystkie ważne wydarzenia. Między wydarzeniami z opowiadań a akcją Radiation minęło jakieś pięćdziesiąt lat i wiele zdążyło się pozmieniać.

Wróć do głównego menu
comments powered by Disqus