Kalendarium

Przeglądano 2298 razy

Interaktywna dokładna wersja Kalendarium

Interaktywna skrócona wersja Kalendarium

Kalendarium

29 listopada 2015 - Armia USA rozpoczyna inwazję na Kubę. Spowodowane to jest walkami społeczeństwa z reżimem. Do końca roku sytuacja zostaje opanowana, wojsko USA zostaje na Kubie.

Styczeń 2016
- W Polsce rozpoczyna się wydobycie gazu łupkowego, prognozy są obiecujące. Na Kubie zostaje wprowadzony amerykański kurator, sprawujący funkcje prezydenta aż do wyborów.

Kwiecień 2016
- Wydobycie gazu łupkowego rusza pełną parą. Republiki nadbałtyckie są zainteresowane jego kupnem.

Marzec 2017
- Unia Europejska w dekrecie Komisji Europejskiej wyraża swój sprzeciw dotyczący wydobycia gazu łupkowego.

14 marca 2017
- Premier Polski w swoim wystąpieniu w Europarlamencie, krytykuje dekret KE i żąda jego wycofania, grożąc bojkotem obrad.

5 lipca 2017
- Dzień po Święcie Niepodległości, podpisany zostaje pakt, włączający Kubę do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na Kubie radość, inni obywatele USA czekają na rozwój wydarzeń.

Grudzień 2017
- Chiny ogłaszają powszechną mobilizację.

22-24 grudnia 2017
- Konflikt tajwański. W ciągu dwóch dób Chiny zajmują całą wyspę. ONZ grozi palcem poprzez rezolucję, świat nie podejmuje żadnych działań.

Marzec 2018
- Francja publikuje raport nt. negatywnego wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko. Polska i republiki nadbałtyckie nie przyjmuje tego do wiadomości, do tych drugich zaczyna płynąć gaz z Polski.

Kwiecień 2018
- Raporty przewyższają szacunki dotyczące ilości gazu łupkowego w Polsce niemal pięciokrotnie.

Sierpień 2018
- W Kanadzie wybucha Nowa Dżuma, zostaje ogłoszona kwarantanna całego państwa.

Grudzień 2018
-W Afryce zaczyna brakować wody pitnej, dochodzi do eskalacji konfliktów.

Luty 2019
- Polski gaz jest już wysyłany do Czech, Słowacji i na Węgry. Państwa te zrywają kontrakty gazowe z Rosją.

16 lutego 2019
- Państwa korzystające z Polskiego gazu jak i dostawca, bojkotują obrady Europarlamentu. Protest został wywołany przez naciski UE w sprawie zaprzestania wydobycia gazu łupkowego.

Maj 2019
- Rozpoczyna się Projekt 0. Zostaje mu nadany najwyższy poziom tajności, jednak nie zostają sprecyzowane drogi dojścia do celu, jakim jest superżołnierz.

Czerwiec 2019
- Afera wpływowa w Europarlamencie. Dziennikarze odkrywają dokumenty, świadczące o rosyjskich naciskach ws. gazu łupkowego. Przywódca Rosji określa to jako prowokację.

Czerwiec - Wrzesień 2019
- Epidemia Nowej Dżumy w Kanadzie osiąga apogeum. USA oferuje pomoc finansową, ale sąsiedzi z północy odmawiają. Samo państwo zostaje odcięte od reszty świata.

Wrzesień - Październik 2019
- Do Polski przyjeżdżają masowo zagraniczni studenci, zamierzający studiować na polskich uczelniach.

Styczeń 2020
- Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii, wybucha przez to kryzys azjatycki.

Styczeń - Luty 2020
- Pandemia grypy w Polsce zbiera gigantyczne żniwo, w Europie jest odczuwane to słabiej.

Luty 2020
- Polscy naukowcy opracowują szczepionkę na A H7N7X, jednak proces szczepienia jest przeprowadzany szybko i czasem niedbale.

Marzec 2020
- Dochodzi do zjednoczenia obu Korei. Reżim na północy po utracie kontroli nad armią, niechętnie zgodził się na unifikację.

Maj 2020
- Francja zostaje sparaliżowana przez zamachy bombowe, których dokonali radykalni muzułmanie.

Grudzień 2020
- We francuskim Cadarache, reaktor termojądrowy ITER przestaje działać, co wstrzymuje prace nad technologią termojądrową na kilkanaście lat. Wybory prezydenckie w Polsce wygrywa bezpartyjny Andrzej Wachacz. Elektrownia jądrowa w Żarnowcu zostaje uruchomiona.

    Styczeń 2021
- Polska, mimo bogatych złóż gazu, przedłuża umowę gazowa z Rosją aż do 2047 roku, ale na nowych warunkach finansowych; ponadto Rosja będzie mogła poprowadzić przez Polskę swoje gazociągi za opłatą prowizji. Pomimo wyraźnej niechęci Rosjan, umowa zostaje podpisana.

Marzec 2021
- Wybucha Wojna o Nil, sprowokowana przez Sudan, chcący zablokować rzekę. Egipt atakuje Północny Sudan, który wspierany jest przez Etiopię i Tanzanię.

20 kwietnia 2021
- Kanada otwiera granice i ogłasza koniec epidemii.

Wrzesień-Listopad 2021
- Rozpoczynają się przygotowania rządu do wprowadzenia reformy gospodarczej w Polsce.

 Luty 2022
- Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii, niewielu ludzi pozostaje na zniszczonych kataklizmem wyspach, fale imigrantów przybywają do zjednoczonej Korei, także za ocean.

 13 kwietnia 2022
- UE wydaje kolejny dekret, w którym zakazuje się wydobycia gazu łupkowego, Polska ignoruje to rozporządzenie.

Kwiecień-Maj 2022
- Rząd przeprowadza ryzykowną reformę gospodarczą, zmieniają się przepisy ws. zakładania firm - Polska w niedługim czasie zostaje dosłownie zalana nowymi firmami. Powoduje to rozwiązywanie związków zawodowych.

Maj 2022
- Ofensywa egipska zostaje zatrzymana, Wojna o Nil staje się wojną pozycyjną.

Lipiec 2022
- Ropa na Bliskim Wschodzie się kończy, fala rozruchów ogarnia tę część świata. Upadają kolejne państwa, fortuny szejków są rozgrabiane, rozpoczynają się imigracje do Europy.

Październik 2022
- Na jaw wychodzi, że Polska posiada własne głowice jądrowe. Społeczeństwo jest zdezorientowane.

11 listopada 2022
- W przemówieniu aktualny prezydent Polski uspokaja społeczeństwo, ogłasza też, że spłacone zostały właśnie ostatnie długi zagraniczne.
21 lutego 2023
- Pakistan i Indie ogłaszają mobilizację.

Marzec-Maj 2023
- Azow City w Krasnojarskim Kraju na południu Rosji przebija wielkością i popularnością amerykańskie Las Vegas, stając się światową stolicą hazardu.

Maj 2023
- Otwarty zostaje Śląski Instytut Badawczy (SIB) pod Katowicami.

Wrzesień 2023
- Wybucha wojna między Pakistanem a Indiami. Ci pierwsi uderzają, miażdżąc linie obrony Hindusów. Konflikt toczy się o sporny Kaszmir.

Jesień 2023
- Wartość euro najniższa w historii. Padają kolejne rekordy. Unia gorączkowo zastanawia się, jak temu zaradzić.

12 lutego 2024
- Przewodniczący Komisji Europejskiej podpisuje z przywódcą Chin pakt fiskalny - Chiny otrzymają na własność akcje Banku Centralnego i połacie ziemi w większości państw członkowskich pod własne inwestycje w zamian za wkład finansowy do ratowania euro. Pomimo protestów Polski i innych państw, pakt zostaje przyjęty w Europarlamencie.

Marzec 2024
- Negocjowany od kilku lat projekt Unii Pacyfiku ostatecznie nie powstanie, większość zainteresowanych państw albo zmaga się z kryzysem, albo już mu uległa.

Maj 2024
- Zakończono budowę szybkiej kolei w Polsce, jest to pierwszy projekt po 1989 roku, który ukończono w terminie.

Lipiec 2024
- Dochodzi do spięć rosyjsko-chińskich, spowodowanych renegocjacją umowy nt. sprzedaży gazu do Chin. Państwo Środka nie akceptuje podwyżek i zrywa negocjacje.

Wrzesień 2024
- Izrael oferuje pomoc technologiczną Egiptowi, cena jest jednak wysoka - żądają powrotu Półwyspu Synaj do granic państwa izraelskiego. Egipt wyśmiewa ofertę Izraela.

Listopad 2024
- Umowa gazowa chińsko-rosyjska podpisana.

Styczeń 2025
- Zawieszono obrady Europarlamentu, ze względu na absencję państw, nieformalnie zwanych "Gazową Siódemką" (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry). Nieobecność została spowodowana ultimatum Unii, która nakazała zakończyć wydobycie gazu łupkowego do końca tego roku.

Marzec-maj 2025
- Śmierć w Afryce przybiera olbrzymie rozmiary, braki wody pitnej dają się we znaki jak nigdy wcześniej.

6 kwietnia 2025
- We wspólnym przemówieniu prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji i Węgier ogłaszają bojkot obrad PE po styczniowym ostrzeżeniu, uzasadniając to nieprzychylnością tej organizacji do wydobycia gazu łupkowego.

Lipiec 2025
- Zostaje powołany do życia Sojusz Eurazjatycki z inicjatywy Rosji, państw dawnego bloku sowieckiego oraz krajów Bliskiego Wschodu, mający być polityczno-gospodarczym przeciwnikiem dla UE. Chiny - początkowo zaangażowane w utworzenie Sojuszu - ostatecznie nie przyłączają się do niego.

Wrzesień 2025
- Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii, liczba ofiar jest minimalna, z powodu małego zaludnienia wysp.

Wrzesień - Listopad 2025
- Mimo wpływów ze sprzedaży gazu, dług publiczny Polski powoli rośnie, głownie ze względu na liczona w dziesiątkach tysięcy ilość nowych firm z ogromnymi upustami podatkowymi (dziura reformy gospodarczej). Sytuacja jest nieciekawa, ale jeszcze stabilna.

Grudzień 2025
- Wg oficjalnych komunikatów polski arsenał nuklearny to około 1000 głowic.

6 grudnia 2025
- Dokładnie osiem miesięcy po wspólnym bojkocie UE, zostaje powołana Wspólnota Siedmiu, w skład której wchodzą Polska i państwa skupujące od niej gaz. Ochłodzeniu ulegają stosunki tych państw z Zachodnią Europą.

Styczeń 2026
- Chiny dokonują aneksji Japonii, nieliczna ludność nie stawia oporu. W Polsce zostają opublikowane dane demograficzne - niż jest największy od 40 lat.

Luty 2026
- Wojna o Nil wyniszcza wojsko egipskie. Egipt i Izrael dochodzą do wstępnych porozumień w sprawie Półwyspu Synaj.

Marzec 2026
- Wspólnota Siedmiu odmawia sprzedaży gazu na zachód, uzależniając resztę Europy od Rosji. UE nakłada sankcje gospodarcze. Nowa Dżuma przedostaje się do Australii, ogłoszona zostaje blokada kontynentalna, organizowana głównie przez chińską marynarkę wojenną.

Marzec - Maj 2026
- Masowe przesiedlenia ludności egipskiej z Półwyspu Synaj.

Czerwiec 2026
- Zaskakująca kontrofensywa indyjska, Pakistan broni się na własnym terytorium.

Lipiec 2026
- Prototyp elektrowni termojądrowej minimalnych rozmiarów zostaje zaprezentowany w SIB.

    Wrzesień 2026
- Sabotaż instalacji wydobywających gaz łupkowy w Polsce, podejrzewa się działanie rosyjskiego wywiadu. Rosja nabiera wody w usta.

Październik 2026
- Rosjanie stają się jedynym dostawcą gazu i ropy do Mongolii, Azerbejdżanu, Ukrainy i Białorusi. Lokalne złoża tych państw wyczerpały się bądź instalacje w dziwny sposób uległy zniszczeniu i naprawa potrwa zbyt długo. Jednocześnie Rosjanie wywożą z tych państw radzieckie głowice jądrowe - w celu ich zneutralizowania. Na skutek cięć środków unijnych i sankcji dług publiczny Polski gwałtownie wzrasta. Rząd w przypływie desperacji decyduje się wprowadzić pospiesznie opracowaną reformę gospodarczą.

Listopad 2026
- Przełamanie w walkach o Nil, wsparte najnowszą technologią egipskie siły wkraczają do wyniszczonego Sudanu i kierują się do Jeziora Wiktorii.

23 czerwca 2027 -
Polska podpisuje pakt finansowy ze Stanami Zjednoczonymi. UE protestuje.

Wrzesień 2027
- Napływ gigantycznego kapitału z USA do Polski, powoduje powolny spadek długu krajowego. Gospodarka rozwija się w błyskawicznym tempie.

Listopad 2027
- Po zdobyciu dowodów na udział Rosjan w zeszłorocznych sabotażach Wspólnota Siedmiu zrywa wszelkie kontakty z Rosją.
   
Grudzień-Styczeń 2027 - Pierwszy masowy napływ ludności amerykańskiej do Polski: studentów, inwestorów, wywołany przez umowę finansową.

Luty 2028 -
Opublikowano niezbyt przyjazne prognozy, sygnalizujące wyczerpywanie się ropy w norweskich złożach, zapowiadając jej całkowity brak na 2033-2034 rok. Rozpoczyna się kontrofensywa pakistańska.

Marzec-październik 2028
- Fala ksenofobii przetaczająca się przez Europę Zachodnią powoduje masakry ludności pochodzenia nieeuropejskiego, państwa Bliskiego Wschodu wyrażają swoje niezadowolenie, Indie grożą atakiem nuklearnym. Polska jeszcze mocniej odcina się od Europy, przez co na jej ziemie przybywają uciekający przed pogromem obcokrajowcy.

Czerwiec-Lipiec 2028
- Dzięki wsparciu Sojuszu Eurazjatyckiego na nowo rusza irański program atomowy.

Sierpień 2028
- Awaria gazociągu rosyjskiego pod Bałtykiem. Gigantyczne skażenie wód morza, które staje się praktycznie martwe. Rosjanie, nie mając wyjścia, decydują się na przesył większej ilości gazu przez Polskę, co kosztuje ich ogromne prowizje. Władze Rosji są wściekłe.

Wrzesień 2028
- Ofensywa egipska zostaje zatrzymana w pobliżu Jeziora Wiktorii. Wychodzi na jaw, iż akcje sabotażowe atomowych kompleksów w Iranie z 2016 roku przeprowadzili Amerykanie.

Listopad 2028
- Dzięki inwestycjom USA, rusza produkcja grafenu na masową skalę w trzech fabrykach w Polsce.

Grudzień 2028
- Koniec masakr ludności nieeuropejskiej.

Marzec 2029
- Odkryto zachowaną w doskonałym stanie, rozbudowaną sieć poniemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej w Bornem Sulinowie na Pomorzu.

Marzec-Maj 2029
- Polska staje się potentatem w produkcji elektroniki.
    Lipiec 2029 - Zawieszenie broni pakistańsko-indyjskie zostało podpisane, choć strony nie kwapią się do rozmów pokojowych.

Lipiec-sierpień 2029
- ONZ wprowadza dekret o "zasiedleniach" - ludność z stale powiększającej się populacji chińskiej i indyjskiej ma zostać przeniesiona do enklaw utworzonych na terenach innych państw. Ze względu na niż demograficzny Polska zostaje wytypowana do utworzenia takiej enklawy.

Sierpień 2029
- Ogólnopolskie protesty przeciw napływowi obywateli obcych państw do kraju, nacjonaliści i pseudokibice zapowiadają otwartą walkę z "przesiedlanymi". Rząd uspokaja sytuację, nie chcąc doprowadzić do sytuacji, jaka miała miejsce w Europie przed rokiem.

Październik 2029
- Rosjanie znów podnoszą ceny surowca. Państwa członkowskie Sojuszu Eurazjatyckiego - Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan i Tadżykistan - bankrutują i oddają się pod protektorat Rosji, która wciela je do swoich granic. W odpowiedzi Chiny wkraczają do Myanmaru, Indonezji, Wietnamu, Kambodży, Nepalu, Laosu, Malezji, Tajlandii i Filipin, w których i tak rządziły już prochińskie rządy. Napięcie rosyjsko-chińskie zaczyna narastać. Te wydarzenia określono mianem Wielkiej Aneksji 2029.

Grudzień 2029
- Australia jest opustoszałym kontynentem, włączonym przez Chiny do swojego państwa.

1 stycznia 2030
- Powstaje Liga Arabska, skupiająca państwa z Półwyspu Arabskiego i Bliski Wschód. Pierwsi obywatele Chin przybywają na terytorium Polski.

Luty 2030
- Urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych przejmują najważniejsze stanowiska w ONZ i NATO.

Marzec2030
- Opracowano pierwszy silnik termojądrowy, jest to dzieło polskich naukowców ze Śląskiego Instytutu Badawczego. Rozpoczynają się prace nad ITER w Polsce. Ogłoszono projekt fuzji ONZ i NATO.

Marzec-Kwiecień 2030
- W Bornem Sulinowie powstaje supernowoczesny kompleks wojskowy.

Maj2030 -
Wybucha wojna domowa w Czadzie.

Sierpień2030
- Liga Arabska wspomaga egipskie wojsko liczebnie w zamian za technologię. Izrael i USA są wściekłe, ale nic nie mogą poradzić na decyzje Egiptu. Czechy w skutek nagłej decyzji występują ze Wspólnoty Siedmiu, wciąż jednak wyrażają chęć otrzymywania polskiego gazu.

Wrzesień 2030 -
Wybory prezydenckie w USA wygrywa Andrew Warren z partii republikańskiej (na dwie kadencje).

Październik2030
- Następuje fuzja ONZ, NATO i Wspólnoty Siedmiu, przy dużym udziale polskich polityków. Powstaje Pakt Obronno-Gospodarczy, do którego zgłaszają się na razie tylko USA, Kanada oraz dawna Wspólnota Siedmiu bez Czech: Polska, Węgry, Słowacja, Estonia, Litwa i Łotwa. Sakugama Okiri, ostatni Sekretarz Generalny ONZ, w swoim przemówieniu przepowiada, że świat czeka globalny konflikt w najbliższym dwudziestoleciu.

Styczeń 2031
- UE oprotestowuje POG, grożąc wyrzuceniem ze swoich szeregów państw, które do niego przystąpiły.

Marzec 2031
- Wybory parlamentarne w Polsce wygrywa partia centrolewicowa, na czele rządu staje desygnowany przez Witosa Ricky Miller - prominentny biznesmen, znany polityk, człowiek o podwójnym obywatelstwie.

Maj 2031 - Pierwszy próbny wybuch jądrowy na irańskiej pustyni.

Czerwiec-Lipiec 2031
- Iran kontynuuje próby jądrowe na swoim terytorium. Świat potępia jego działanie. POG zapowiada obserwacje poczynań Iranu.

Czerwiec-Sierpień 2031
- POG stopniowo rośnie w siłę i niezależność, choć wciąż nie przybywa mu członków. Pojawiają się pierwsze informacje o nowych pancerzach bojowych, projektowanych przez POG w Bornem Sulinowie.

1 września 2031
- Indie rozpoczynają kolejną wojnę z Pakistanem, ten grozi uderzeniem jądrowym.

31 stycznia 2032
- Setki bomb spadają na Delhi i Islamabad.

Luty 2032
- Pierwsze duże reformy nowego rządu w Polsce - zwiększono kadencję rządu do 5 lat, zmniejszono liczbę posłów do 360.

2 lutego 2032
- Chińczycy interweniują, kończąc konflikt między Pakistanem a Indiami.

1 kwietnia 2032
- Rosjanie anektują Białoruś i Ukrainę, nieliczni opozycjoniści znikają w nieznanych okolicznościach.

Maj 2032
- Nowelizacja polskiej konstytucji, na skutek której - mówiąc w skrócie - zostaje zwiększona władza premiera, a niemal całkowicie zmarginalizowana pozycja prezydenta.

Czerwiec 2032
- Rozpoczyna się procedura wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

7 lipca 2032
- Doktor Steinman dokonuje pierwszej próby przeszczepienia mózgu w podwrocławskich Złotnikach. Zostaje ciężko ranny.

13 lipca 2032
- Doktor Steinman zostaje poddany eksperymentalnej operacji.

Wrzesień-Listopad 2032 - Projekt orbitalnej tarczy antyrakietowej zostaje zaaprobowany przez POG.

Grudzień 2032
- Na granicy chińsko-koreańskiej dochodzi do incydentów, Korea ogłasza powszechną mobilizację i grozi uderzeniem nuklearnym w razie inwazji.

Luty 2033
- Koreańczycy proszą państwa POG o pomoc w związku z rosnącą agresją strony chińskiej.

Luty-Marzec 2033
- POG zostaje rozszerzony o Koreę.

Maj 2033
- Indie i Pakistan wypierają chińskie oddziały, po czym zaczynają kolejną wojnę.

Lipiec 2033
- W celu całkowitego zneutralizowania Nowej Dżumy, Australia zostaje zbombardowana głowicami nuklearnymi, wirusobójczymi i bakteriobójczymi przez Chińczyków. Jest to pierwsze użycie ładunków nuklearnych w konkretnym celu - nie próbne - od czasu zrzucenia bomby na Hiroszimę. Świat potępia ten gest.

Listopad 2033
- Ricky Miller ogłasza, iż polska gospodarka jest w doskonałej formie.

16 grudnia 2033
- Polska i Stany Zjednoczone podpisują umowę o wprowadzeniu w życie projektu "Atom" - zakłada on wybudowanie sieci szesnastu elektrowni atomowych w całym kraju w ciągu 12 lat. Znaczna część wkładu finansowego pochodzi z USA. Prawdopodobnie w tym czasie została także podjęta decyzja o starcie tajnego programu "Przetrwanie" - budowy sieci schronów przeciwatomowych na terenie kraju.

Grudzień 2033
- POG umieszcza swój kontyngent wojskowy w Korei.

Styczeń 2034
- Polska nie jest dłużej członkiem UE. Wydarzenie bez precedensu.

Luty 2034
- Chińczycy wkraczają do Czadu, kończąc wojnę domową i przejmując kontrolę nad Jeziorem Czad.

Kwiecień 2034
- Siły egipskie zostają wyparte znad jeziora, po zaskakującej kontrofensywie.

Maj 2034
- Wyczerpują się złoża ropy na północy Europy.

25 lipca 2034
- Pod przewodnictwem doktora Steinmana polscy naukowcy dokonują pierwszego udanego przeszczepu mózgu w podwrocławskim kompleksie laboratoryjnym "Złotniki".

Sierpień 2034
- Powstaje samozwańcza Autonomia Santocka zamieszkana przez Arabów przesiedlonych z zachodu.

Wrzesień-Listopad 2034
- Iran przejmuje kontrolę nad resztkami złóż ropy na Bliskim Wschodzie.

Grudzień-Styczeń 2035
- Następuje druga fala niżu demograficznego w Polsce - skutki szczepionki na grypę H7N7X są opłakane, masowo wymierają młodzi ludzie. Rząd zleca opracowanie kolejnego specyfiku, który okazuje się skuteczny. Malejąca i tak liczebność polskich obywateli gwałtownie spada, osiągając poziom nieco ponad trzydziestu milionów rdzennie polskich mieszkańców, a więc stan lat 60-tych XX wieku.

Kwiecień 2035 -
Indie i Pakistan zawierają pokój i sprzeciwiają się chińskiej dominacji na kontynencie.

Czerwiec-Sierpień 2035
- Następuje drugi napływ Amerykanów do Polski. Powstaje ambiwalentne pojęcie "uspolaka". Po raz pierwszy nieoficjalnie nazywa się Polskę 52. stanem USA.

Listopad 2035
- Powstają przeróżne federacje w Ameryce Południowej, jednoczące wyniszczone gospodarczo państwa.

Grudzień 2035
- Eksplozja w czasie próbnego uruchomienia świeżo wyremontowanego Gazociągu Północnego. Rosja oskarża POG i ogłasza mobilizację.

28 grudnia 2035
- Kontyngent POG w Korei zostaje ostrzelany przez Chińczyków. POG odpiera agresję, ale nie kontratakuje.

Styczeń 2036
- Rosjanie anektują Armenię i Mongolię, mimo sprzeciwów Chin.

Luty 2036
- zostaje wydana najbardziej poczytna książka od czasów Biblii, Księga Życia, napisana przez Abdullaha Laballaha, prezydenta Autonomii Santockiej. Informacja ważna ze względu na to, że na książka wpłynęła mocno na świadomość narodu w sprawie jedności i ekumenizmu religijnego. Zwolennicy walczą o prawa mniejszości narodowych, w tym Uspolaków. Jego reputacja wśród owych mniejszości wzrasta, a Kibole bojkotują książkę. Abdullah jest na ich celowniku.

Marzec 2036
- Strzelaniny na granicy rosyjsko-chińskiej.

Kwiecień 2036
- Koniec Wojny o Nil, wody tej rzeki okazują się skażone radioaktywnie, państwa biorące udział w konflikcie oskarżają o to Chiny i jednoczą się przeciw nim. Izrael triumfuje.

Czerwiec 2036 -
Pierwszy Alarm Jądrowy spowodowany przez agresję na granicy chińsko-rosyjskiej.

Lipiec 2036
- Wraz z uspokojeniem się sytuacji między Chinami a Rosją arsenał nuklearny zostaje dezaktywowany. Świat obiegają zdjęcia młodego czeskiego polityka, Jana Létatika, przebywającego w stanie upojenia narkotycznego na posiedzeniu tamtejszego parlamentu. Konflikt paliwowy. Propaganda antyarabska trwa. Dwóch Kiboli z Lubuskiego zostaje oskarżonych przez Abdullaha o bycie wrogami narodu i na mocy prawa santockiego zostają skazani na śmierć na krześle elektrycznym. Egzekucja była nadawana w telewizji. Społeczeństwo zaczyna obawiać się dyktatury, media uspokajają, że nie ma się czego obawiać. Podejrzewa się wpłacenie przez Abdullaha pięciu miliardów złotych na cel zażegnania kryzysu i konfliktu paliwowego, tym samym jego reputacja wśród społeczeństwa polskiego wzrasta.

Wrzesień 2036 -
Głową Kościoła katolickiego zostaje czarnoskóry John Mu'ambo, arcybiskup pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga. Przyjmuje imię Jan XXIV.

Październik 2036
- POG zostaje rozszerzony o Szwecję, Norwegię i Finlandię, rozpoczyna się budowa gazociągów do tych państw.

Grudzień-Styczeń 2036
- Naukowcy z laboratorium "Złotniki" ogłaszają, iż są w stanie wyhodować w pełni sprawne ludzkie narządy wewnętrzne.

Styczeń 2037
- Ponawiają się ataki na chińskie wojska stacjonujące w Afryce.

1 stycznia 2037
- Powołane zostaje Cesarstwo Wszechrosjii. Sojusz Eurazjatycki odchodzi w niepamięć.

Marzec 2037
- Przecieki z wywiadu, donoszące o możliwym ponownym sabotażu instalacji gazowych w Polsce, wywołują poruszenie. Wybory parlamentarne w Polsce ponownie wygrywa partia Ricky'ego Millera.

Maj 2037
- Odbudowano Gazociąg Północny, flota rosyjska nie wycofuje się jednak z rejonu budowy. Marynarki Polski, Estonii, Litwy i Łotwy ze wsparciem amerykańskim czekają na granicach wód terytorialnych, obserwując zachowanie wrogiej floty.

Czerwiec 2037
- Flota rosyjska utrudnia budowę gazociągów do państw skandynawskich, te wysyłają swoją flotę bliżej miejsca budowy.

23 sierpnia 2037
- Incydent bałtycki powoduje ogłoszenie Drugiego Alarmu Jądrowego, konflikt jednak nie przenosi się poza miejsce incydentu.

Wrzesień 2037 -
Zakończono budowę części systemu obrony orbitalnej, którą wysłano w przestrzeń kosmiczną z Morąga na Mazurach, będącej dotąd bazą amerykańskich żołnierzy 5 batalionu wchodzącego w skład 7 pułku artylerii obrony powietrznej (Rough Riders). Rozmowy z Rosjanami powodują załagodzenie sytuacji.

Październik 2037 - Na kontynencie australijskim odkryto nową faunę i florę, która przy okazji masakruje wojskowe plutony badawcze.

Listopad 2037
- Świat obiegają zdjęcia Franka Westa, który uciekł z otoczonej Australii, z fotografiami nowych gatunków. Rozważa się laserowe uderzenie z orbity, aby zniszczyć wrogie gatunki.

Grudzień 2037
- Australia zostaje zbombardowana i wypalona laserami, nieliczne osobniki żywe są zamknięte w chińskich laboratoriach, gdzie w wyniku akcji ekologów, zostają zlikwidowane.

1 grudnia 2037
- Powstaje Liga Afrykańska pod przewodnictwem Egiptu, która żąda usunięcia chińskich wojsk z Czadu.

Styczeń 2038
- Zakończono budowę orbitalnego systemu obronnego dla POG. Całość została zaprojektowana i wykonana w przeważającej części w wojskowym kompleksie w Bornem Sulinowie oraz w USA.

Marzec 2038
- Chińczycy ponownie lądują w Australii, tym razem nie niepokojeni przez żadne stworzenia.

Maj 2038
- Budowy gazociągów do państw skandynawskich zostały zakończone.

Czerwiec-Sierpień 2038
- Manewry atomowe w Iranie coraz częstsze i coraz intensywniejsze. To typowy pokaz siły, ale na tyle imponujący, że nie tylko Bliski Wschod drży w posadach.

Lipiec 2038
- Nowa Dżuma pojawia się w kilku miejscach w Chinach, natychmiastowa kwarantanna zatrzymuje epidemię.

Wrzesień 2038
- POG zapowiada interwencję w Iranie w razie nie zaprzestania prób jądrowych. Iran pokornieje.

Październik 2038
- W wyniku komplikacji sercowych, umiera władający przez kilkadziesiąt lat przywódca Rosji. Jego następca, Jędriej Jewniczenko, kontynuuje politykę poprzednika.

Grudzień-Styczeń 2038
- W SIB opracowano nowy materiał wybuchowy - troten - o niespotykanej dotąd sile rażenia, dochodzącej nawet do 1 kilotony, i znacznie tańszy niż broń jądrowa. Wojsko przejmuje badania nad trotenem i przenosi je do Bornego Sulinowa.

Styczeń 2039
- Wszystkie zainteresowane kraje wstępują do POG. Mieszkańcy Irlandii Północnej chcą pójść za przykładem Szkocji i odłączyć się od Wielkiej Brytanii. Irlandia popiera północnych sąsiadów.

1 stycznia 2039
- Po latach negocjacji Szkocja staje się suwerennym państwem i nie jest już dłużej częścią składową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Luty 2039
- Państwa zachodniej Europy rozpoczynają negocjacje z POG dotyczące eksportu gazu.

Marzec-Maj 2039
- Rozruchy w Wielkiej Brytanii.

Maj 2039
- Połączone siły Śląskiego Instytutu Badawczego i ekspertów wojskowych z Bornego Sulinowa opracowują prototypową broń plazmową do użytku osobistego.

Czerwiec 2039
- Nowa Dżuma w Chinach wygasa, wszyscy możliwi nosiciele zostali zabici, a ich zwłoki zneutralizowane.

Czerwiec-Sierpień 2039
- Brutalna interwencja wojsk brytyjskich w Irlandii i Irlandii Północnej dusi postępującą rewolucję.

Lipiec
- W SIB opracowano pierwszy w pełni sprawny egzemplarz PETY (Przenośna Elektrownia TermojądrowA).

Wrzesień 2039
- Wybucha Wojna o Czad. W wojskowym kompleksie w Bornem Sulinowie powstaje Skynet, pierwsza sprawnie działająca sztuczna inteligencja.

Jesień 2039
- Państwo czeskie rozpoczyna budowę barykady pod granicą z Polską, nazwaną później "Czeskim murem". Polska jest skonfundowana, żąda wyjaśnień. Czesi milczą.

Listopad 2039
- Jezioro Czad jest już w rękach Ligi Afrykańskiej.

20 stycznia 2040
- Zostają podpisane umowy eksportowe POG i państw Zachodniej Europy. Rosjanie zrywają wszelkie kontakty z Europą, co rozpoczyna Drugą Zimną Wojnę.

Luty 2040
- Do POG włączone zostają wszystkie państwa UE. Unia Europejska przestaje istnieć.

Maj 2040
- Chiny koncentrują się na Indiach i Pakistanie, dochodzi do incydentów granicznych.

Lipiec-Sierpień 2040
- Odbywają się Igrzyska Olimpijskie w Warszawie.

Wrzesień 2040
- Wybory prezydenckie w USA wygrywa demokrata, Kevin Richardson.

Wrzesień-Październik 2040
- Wybuch kilku bomb trotenowych, podłożonych przez rzekomych irańskich terrorystów w Jerozolimie, powoduje zamrożenie relacji Izrael-Liga Arabska. Izrael wstępuje do POG.

Listopad 2040
- Program "Przetrwanie" wychodzi na światło dzienne. Polskie społeczeństwo jest zdezorientowane, wpada w panikę. Krajem w niedługim czasie wstrząsają potężne akcje społecznościowe i rozruchy. Notowania rządu gwałtownie spadają. Schronów pilnuje korzystająca z najnowszych technologii Armia POG. Skynet staje się odpowiedzialny za sieć schronów z projektu "Przetrwanie"; dzięki opracowaniu nowych sposobów składowania danych ograniczenia pamięciowe stają się rzadkością.

Listopad-Grudzień 2040
- Wybory prezydenckie zostają odłożone w czasie do chwili uspokojenia sytuacji w kraju.

14 grudnia 2040
- Dokładnie 59 lat po wprowadzeniu stanu wojennego przez ówczesne władze komunistyczne, premier Ricky Miller wprowadza stan wyjątkowy.

21 stycznia 2041
- Sytuacja w kraju nie polepsza się, Ricky Miller decyduje się wprowadzić stan wojenny.

Styczeń 2041
- Iran przejmuje kontrolę nad Ligą Arabską.

Luty 2041
- W związku z wprowadzeniem stanu wojennego, rozpoczyna się Projekt 20, część projektu 0, którego cel zmieniono ze stworzenia superżołnierza, na stworzenie kierowanej ludzkim mózgiem maszyny bojowej o ograniczonej woli. Do pracy powołano doktora Steinmana, światowej sławy neurologa. Badania przeniesiono do Bornego Sulinowa, ze względu na najwyższy poziom tajności. Abdullah Laballah przekazuje trzy miliardy złotych od anonimowego darczyńcy na cele badawcze.

Marzec 2041
- Rosną napięcia na linii POG-Rosja, spowodowane zbrojeniami obu stron. Państwa POG, które utrzymywały kontakty z Rosją, zrywają je.

26 maja 2041
- Rząd podpisuje uchwałę o przywróceniu kary śmierci do polskiego prawa. Watykan i wiele innych państw potępia tę decyzję, pełne wsparcie USA.

Maj 2041
- Trzeci Alarm Jądrowy przetacza się przez świat, gdy Chiny najeżdżają na Pakistan i Indie. Pakistańskie i indyjskie głowice zostają unieszkodliwione w wyniku cyberwojny, co skutkuje szybkim zwycięstwem Chin.

Lipiec 2041 -
Nowa Dżuma okazuje się tajną bronią biologiczną, opracowywaną przez USA w latach 2005-2012. Ludzie odpowiedzialni za ten projekt są poszukiwani na całym świecie.

Wrzesień 2041
- Kanada występuje z POG. Spada zaufanie do POG na świecie.

Październik 2041
- Rozpoczyna się Projekt 21. Sukces Projektu 20, który obejmował zagadnienia przeżywalności ludzkiego mózgu poza ciałem, zaowocował stworzeniem biopożywki. Zaczynają się prace nad zdalnym kontrolowaniem mózgów.

Listopad 2041
- Rosnące napięcie na granicy koreańsko-chińskiej powoduje, że Trzeci Alarm Jądrowy wciąż nie zostaje odwołany, głowice nuklearne nadal w gotowości bojowej.

21 listopada 2041
- Polski rząd przesuwa w czasie o rok zaplanowane na połowę lutego wybory parlamentarne - do czasu uspokojenia się sytuacji w kraju.

29 listopada 2041
- Świat obiega wieść, iż w katastrofie lotniczej ginie premier polskiego rządu, Ricky Miller. Jego następcą zostaje dotychczasowy minister obrony narodowej, Krzysztof Kowalski.

Grudzień 2041
- Hieronim Zydel w wyniku złego stanu zdrowia ustępuje ze stanowiska prezydenta. Krzysztof Kowalski oficjalnym przywódcą państwa polskiego.

Styczeń 2042
- Iran ogłasza unifikację panstw Ligi Arabskiej w Królestwo Iranu.

Luty 2042
- Zamiast wyborów prezydenckich i parlamentarnych na miejsce dotychczasowego resortu obrony narodowej zostaje powołane nowe - Ministerstwo do Spraw Interwencji Natychmiastowej - w celu uspokojenia sytuacji w kraju i wobec napiętej sytuacji na świecie. Na jego czele staje Arletta Novac (która jest uspolakiem), aktywny polityk w rządzie, także oddelegowana do zarządu POG.

Marzec 2042
- Chińczycy donoszą o skonstruowaniu własnej SI, niemal jednocześnie ogłaszają to Rosjanie.

Kwiecień 2042
- Wybucha wojna koreańska, która zwiększa ryzyko atomowej wymiany strzałów.

Maj 2042
- Następuje zjednoczenie pseudokibiców z większych miast Polski do przeciwstawienia się władzy. Ruch występuje pod oficjalną nazwą "Kiboli".

Czerwiec 2042
- Arletta Novac staje na czele Armii POG.

Lipiec-Sierpień 2042
- Kibole wszczynają zamieszki w miastach. Arletta Novac szybko i brutalnie się z nimi rozprawia. Kibole schodzą do podziemia.

Sierpień 2042
- Bitwa o Benxi. Wojska chińskie, liczne, ale uzbrojone w przestarzały sprzęt, zostają odparte z granicy koreańskiej, a jednostki POG powolnie wdzierają się wgłąb Chin.

Wrzesień 2042
- Krzysztof Kowalski informuje o odłożeniu w czasie wyborów prezydenckich i parlamentarnych do chwili całkowitego spokoju w Polsce. Kibole znowu atakują, lecz z dużo mniejszym impetem.

Październik 2042
- Arletta Novac reformuje Armię POG w Europie. Żołnierze państw członkowskich "obstawiają" wschodnią granicę między POG a Cesarstwem Wszechrosji.

Listopad 2042
- Bitwa o Fuxin. POG wygrywa z Chinami.

Grudzień 2042
- Kończy się wojna koreańska, granice wracają do stanu sprzed kwietniowego konfliktu. POG jest postrzegany jako najsilniejsza siła militarna świata.

Styczeń 2043
- Odwołanie Trzeciego Alarmu Jądrowego.

1 stycznia 2043
- Arletta Novac staje na czele polskiego rządu i zarazem państwa.

Luty 2043
- Rosyjskie Azow City staje się pierwszym miastem na świecie, które chroni kopuła pola magnetycznego. Według dumnych ze swego osiągnięcia Rosjan powstrzyma ono uderzenie każdego ładunku wybuchowego.

Marzec 2043
- Chiny stają przed widmem kryzysu, w podbitych państwach dochodzi do rozruchów.

Maj 2043
- Wybuchają powstania w Chinach, armia osłabiona po wojnie koreańskiej, nie jest w stanie przeciwstawić się powstańcom.

Lipiec 2043
- POG ogłasza, iż są w stanie wysłać człowieka na Księżyc oraz założyć tam stałą bazę. Jest to pierwszy krok jakiegokolwiek państwa w sferze kosmonautyki od 2010 roku.

Sierpień 2043
- POG ogłasza przygotowania do wprowadzenia projektu "ManChip" - obywatele POG mają posiadać elektroniczne wszczepy z informacjami identyfikacyjnymi, które będą także umożliwiać wymianę handlową i stały dostęp do ogólnoświatowej sieci informacyjnej. Śląski Instytut Badawczy rusza z pierwszymi koncepcjami.

Wrzesień 2043
- Powstańcy w Chinach zajmują coraz większe tereny, niemal wszystkie podbite prowincje są już wyzwolone. Rosjanie rozpoczynają wdrażanie ochrony polem magnetycznym Moskwy.

1 października 2043
- Arletta Novac zostaje wybrana na przewodniczącą POG.

12 października 2043
- Zamach na czarnoskórego papieża, Jana XXIV, podczas pielgrzymki w Polsce dokonuje szef Kiboli, Włodzimierz Weber. Papież umiera po kilku dniach.

Listopad-Grudzień 2043
- Na jaw wychodzi, że chińscy powstańcy mają broń zarówno od Rosjan jak i POG. Chińczycy natomiast zmuszeni są do obrony w największych miastach na ich rdzennym terytorium. POG nie komentuje.

Styczeń 2044
- Prezentacja prototypowej elektrowni termojądrowej ITER na Śląsku. Głośny proces Włodzimierza Webera zakończony jest wyrokiem skazującym go na karę śmierci. Kościół potępia wyrok.Zostaje skonstruowany zdalny przekaźnik, wyraźnie ograniczający ludzki mózg. Zaczyna się Projekt 22, zwieńczenie Projektu 0, integracja mózgu z egzoszkieletem.

1 stycznia 2044
- Po wielu latach starań tzw. Autonomia Palestyńska zostaje uznana za suwerenne państwo - Palestynę. POG protestuje.

2 stycznia 2044
- Rozpoczyna się proces włączenia Palestyny do Królestwa Iranu.
    Luty: Polscy naukowcy z laboratorium "Złotniki" ogłaszają wyprodukowanie sztucznej krwi.

Marzec 2044
- Czechy ogłaszają zakończenie budowy "Czeskiego muru". W tym czasie na jaw wychodzą fakty o zabiciu po czeskiej stronie polskich obywateli. W odpowiedzi Polska zrywa umowę gazową z Czechami.

30 marca 2044
- Wykonano wyrok na Włodzimierzu Weberze. Zamieszki Kiboli na terenie całego kraju.

1 kwietnia 2044
- Palestyna zostaje włączona do Królestwa Iranu.

2 kwietnia 2044
- Żydowscy fanatycy za pomocą bomby trotenowej wysadzają meczet w Jerozolimie.

3 kwietnia 2044
- Królestwo Iranu wypowiada wojnę Izraelowi. Cesarstwo Wszechrosji popiera Iran. Doktor Steinman ucieka z Bornego Sulinowa.

4 kwietnia 2044
- Arletta Novac zapowiada, iż POG bezwzględnie odpowie na każdy atak na którekolwiek z państw członkowskich. POG i Królestwo Iranu ogłaszają mobilizację. Czwarty Alarm Jądrowy.

5 kwietnia 2044
- O świcie następują pierwsze bombardowania izraelskich miast ładunkami konwencjonalnymi. Cesarstwo Wszechrosji ogłasza mobilizację. POG kontratakuje ładunkami trotenowymi irańskie bazy wojskowe i atomowe. Rosjanie uderzają na Polskę, pod wieczór przerzucają ponad linią frontu żołnierzy, którzy lądują pod niebronioną Warszawą. Rezerwiści i nieliczne wojsko szykują się do obrony miasta.

6 kwietnia 2044 
- 9:30: Obrona stolicy kończy się sukcesem.
    10:23: Rozpoczyna się Wojna.
   13:23: koniec Wojny, nie zarejestrowano kolejnych uderzeń pocisków po tej godzinie na terytorium Polski.

Lata 50. i 60.
- Trwa Bezcelowa wojna, w której Rosjanie atakują nielicznych Polaków. Docierają aż do Szczecina, gdzie zostają powstrzymani. Kończące się zaopatrzenie, chaos w dowództwie i ataki mutantów zmuszają Rosjan do odwrotu, pod koniec lat 60. nieliczni z nich bronią się w ostatnich bazach przed mutantami (których istnienie wyszło na jaw po wojnie), bądź próbują przedostać się do Rosji. W tym czasie na północy zmienia się klimat, temperatury spadają. W latach 60. ludzie próbują dostać się do Żarnowca, podejmują próbę obalenia mutantów, korzystając z rosyjskiego wyposażenia. Kończy się to masakrą. Te lata nie były dokładnie dokumentowane i brakuje ich w wielu źródłach. W Toruniu władzę obejmuje Zgniatacz za pomocą technologii mamiącej ludziom umysły.

Luty 2070
- Schron we Wrocławiu otwiera się, rozpoczyna się budowa Nowego Wrocławia.

Marzec 2070
- Dochodzi do spotkania Rosjan i Polaków w okolicach Rzeszowa. Okrzykują się Barbarzyńcami i bronią się przed Kibolami i Chińczykami.

Kwiecień 2070
- Poziom promieniowania w Poznaniu spada do dopuszczalnych dawek, ludzie formują gangi, walczące o kontrolę nad ruinami, ten konflikt określany jest jako Pierwsza Wojna Gangów. Do walczących, pochodzących ze schronu, dołączają inne gangi.

Grudzień 2070
- Kończy się Pierwsza Wojna Gangów, cementuje się podział Poznania.

Maj 2071
- W Łodzi otwiera się schron, grupka ludzi wyłamuje się ze społeczności i stwarzają bandę najeźdźców zwaną Dzikimi Kobrami.

Lipiec 2071
- Zakończono budowę Nowego Wrocławia, zaczyna się szerzyć biurokracja.

Grudzień 2071
- Formują się siły obronne Łodzi, rozpoczyna się budowa umocnień.

2072 -
Zgniatacz zostaje obalony w Toruniu, pojawia się nowy zarządca, będący marionetką Pancerniaków.

Marzec 2072
-  Chińczycy znikają z Rzeszowszczyzny. Barbarzyńcy zaczynają przejmować teren.

Lipiec 2072
- Zakończono budowę murów w Łodzi.

Sierpień 2072
- Nowy Wrocław przypomina już przedwojenne miasto. Pod Wrocławiem powstaje Podmiasto.

Październik 2072
- Zauważono migracje mutantów na północ.

Marzec 2073
- Rozpoczynają się ataki Dzikich Kobr na Łódź.

Kwiecień 2073
- Zmienia się struktura organizacyjna gangów w Poznaniu, powstają cztery rodziny: Vinazzini, Renescini, Tartalli i Pastallo.

12 lipca 2073
- Eksplozja w Krakowie, wywołana przez uciekających Rorsarcha i Krzysztofa.

13 lipca 2073
- Pancerniacy wyciągają Doktora Steinmana z miejsca eksplozji i zawierają z nim układ, na mocy którego dostał on laboratorium i materiały badawcze, w zamian za współpracę przy podboju Polskich Pustkowi.

Wrzesień 2073
- Pancerniacy rozpoczynają regularne zwiady. W Gorzowie Wielkopolskim bandyci przejmują władzę.

Listopad 2073
- Reformatorzy rozpoczynają Świętą Krucjatę.

Grudzień 2073
- W Poznaniu zsyntetyzowana zostaje pierwsza sztuka Grzybogrzewu. Całe przedsięwzięcie było sponsorowane przez Renescinich.

Luty 2074
- Zauważono nazistów na zachodzie i północy Pustkowi.

Kwiecień 2074
- Ludność z prywatnego schronu w Radomiu oraz okolicznych schronień zaczyna zbierać się w tym mieście i tworzyć osadę.

Czerwiec 2074
- Wybucha Druga Wojna Gangów w Poznaniu.

18 lipca 2074
- Reformatorzy zostają rozbici w Bitwie o Babilon.

23 września 2074
- Rozpoczyna się akcja opowiadania Cywilizacja.

15 listopada 2074
- Dzikie Kobry zostają rozbite.

29 grudnia 2074
- Toczy się Bitwa o Wrocław, w której naziści zostają pokonani.

16 stycznia 2075 -
Doktor Steinman zostaje Terminatorem. Przy próbie zabicia Steinmana ginie Jerzy.

17 stycznia 2075
- Wielka Czystka w Poznaniu, Pancerniacy równają z ziemią dzielnicę Renescinich a ich samych wybijają.

22 stycznia 2075
- Utworzona zostaje Federacja Polska.

15 lutego 2075
- Wybucha Wojna bydgoska.

20 lutego 2075
- Bydgoszcz zostaje spacyfikowana.

22 lutego 2075
- Operacja Wyrzutnia.

1 marca 2075
- Ibrahim Laballah ginie w wybuchu spowodowanym przez zamachowca-samobójcę. Giną też jego córka Asila (zabita przez sektę jako ofiara rytuału) oraz ochroniarz Khashm (na skutek odniesionych ran po zamachu).

4 marca 2075
- W Poznaniu władzę przejmuje rodzina Vinnazzini na skutek udanych zamachów na głowy rodzin Pastallo i Tartalli. W tym samym czasie Łódź zostaje obroniona przed mutantami.

5 marca 2075
- Roboty atakują Radom, Łódź i Kutno.

13 marca 2075
- W Legnicy wybuchają zamieszki. W Żarnowcu dochodzi do wybuchu elektrowni atomowej. Na skutek tego ginie kilka osób, w tym Zero, który jak się okazało, próbował przed wojną ratować Polskę od kryzysu. Wyszło też na jaw, że był przywódcą tajemniczej frakcji Upadłych oraz wodzem mutantów. Zostały też zanihilowane ogromne ilości mutantów i prawdopodobnie jakieś homunkulusy. Eksplozja niszczy teren wokół elektrowni i doprowadza do małej katastrofy ekologicznej.

17-19 marca 2075
- Toczy się Bitwa o Warszawę.

19 marca 2075
- Proklamacja Cesarstwa Pancerniaków, Federacja zostaje obalona.

Styczeń 2084 - Zieloniacy w Bydgoszczy są coraz mniej mile widziani, codziennością stają się napady na tle rasowym.

12-13 kwietnia 2084 - Kilku handlarzy w Radomiu próbuje sprzedać broń energetyczną. Następnego dnia miasto jest otoczone przez Pancerniaków z krakowskiej enklawy. Ciała kupców i broń zostają zrzucone z murów, Pancerniacy odchodzą.

Lipiec 2084 - Susza dotyka południe Polski. Ludzie migrują na północ, do Bydgoszczy a niektórzy wędrują dalej, aż do morza.

11 listopada 2084 roku - Pancerniacy w Krakowie postanawiają pozbyć się wszystkich cesarskich insygniów. Przemalowują też swoje pancerze na biało-czerwony kolor.

Grudzień 2084 roku - pierwsze święta w Krakowie bez ataku spod cmentarza.

Marzec 2085 roku - Na Śląsku pojawia się coraz więcej małych osad, w których ludzie zbierają węgiel w biedaszybach, sprzedając go potem w Katowicach.

13 maja 2085 roku - Exodus Zieloniaków z Bydgoszczy. Wyruszają szukać szczęścia na północy.

28 września 2085 roku - Sabotażyści wysadzają radomską fabrykę amunicji. Strażnicy z Radomia w ramach odwetu wypowiadają wojnę Łodzi.

Luty 2085 roku - Powoli kończą się zapasy amunicji na Pustkowiach. Pojawiają się naboje wytwarzane metodami chałupniczymi, często wadliwe.

21 lipca 2085 roku - Na terenie Trójmiasta osiadają Zieloniacy i ludzie. Wśród nich znajduje się kilku byłych techników Pancerniaków, którzy rozpoczynają produkcję wysokiej jakości amunicji.

Listopad 2085 roku - Radomscy Strażnicy dokonują udanego szturmu na łódzkie fabryki. Okazuje się, że produkcja została w nich wstrzymana już dawno temu, a przed wojną łodzianie handlowali już tylko zgromadzonymi zapasami. Sabotażu dokonali również nieznani sprawcy.

Styczeń 2086 roku - Łódź się powoli wyludnia, wielu jej mieszkańców wyrusza na Śląsk, poszukać węgla i szczęścia na Czarnej Pustyni. Inni udają się do Wrocławia, licząc na znalezienie pracy w tamtejszych fabrykach.

Marzec 2086 roku - Pierwsze wioski na północnym-wschodzie nagle się wyludniają. Wysłani na zwiady Łowcy donoszą o nowych mutantach, które wydają się pochodzić zza wschodniej granicy.

Lipiec 2086 roku - W jednym z laboratoriów we Wrocławiu dochodzi do eksplozji, która doprowadziła do biologicznego skażenia części miasta.

1 września 2086 roku - We Wrocławiu wybucha reaktor termojądrowy w nieużywanym schronie. W mieście wybucha panika, ludzie umierają w ciągu kilku godzin. Nieliczni zdołali uciec poza strefę rażenia.

3 września 2086 roku - Pierwsze mutanty pojawiają się we Wrocławiu, przyciągnięte tutaj przez silne źródło promieniowania. Mimo to część fabryk pozostała nietknięta, ludzie zaczynają budować wokół nich umocnienia.

Grudzień 2086 roku - Barbarzyńcy wysyłają ekspedycję na wschód, która ma zbadać te tereny i dowiedzieć się jak najwięcej o nadchodzących stamtąd mutantach.

Luty 2087 roku - W Krakowie zaczynają kończyć się wszelkiego rodzaju zapasy. Dowództwo postanawia nawiązać kontakt z pobliskimi osadami.

Maj 2087 roku - Po długich negocjacjach Radom postanawia wspomóc Kraków, licząc na zgromadzoną w ich magazynach broń. Niedługo potem pierwsze karawany handlowe docierają do Krakowa.

Czerwiec 2087 roku - Inne miasta, na wieść o otwarciu Krakowa dla handlarzy, zaczynają wysyłać swoje karawany.

Listopad 2087 roku - Powstaje Druga Strefa w Krakowie.

Kwiecień 2088 roku - Kończy się budowa umocnień we Wrocławiu, który zmaga się z nieustającymi atakami mutantów.

Lipiec 2088 roku - Karawany z Radomia przestają docierać do innych miast. Wysyłani w tym celu zwiadowcy albo nie wracają, albo donoszą, że miasto jest opuszczone.

17 sierpnia 2088 roku - Krakowska ekspedycja dociera do Radomia, tylko po to, żeby zobaczyć jak ostatni ocalały Stygmata zabija na ich oczach telepatę, który zagnieździł się pod farmami hydroponicznymi i doprowadził do upadku miasta. W eksplozji umysłowej ginie zarówno Stygmata jak i część ekspedycji.

19 sierpnia 2088 roku - Na wieść o losie Radomia ludzie wpadają w panikę. Ktoś wpada na pomysł, aby udać się do Częstochowy. Z miast wyruszają pielgrzymki, z których większość dociera do ruin sanktuarium.

Październik 2088 roku - Pierwsze pielgrzymki docierają do Częstochowy. Znajdują ruiny osady w Kościelcu, które zamieszkuje kilku zakonników, którzy zezwalają na założenie obozowiska.

Styczeń 2089 roku - Zieloniacy zostają wygnani z Trójmiasta. Zaczynają zakładać bandy, które grasują w okolicy Trójmiasta.

Marzec 2089 roku - Powoli kończy się kryzys zbrojeniowy, Kraków zaczyna wyprzedawać mniej zaawansowane konstrukcje, aby przeciwstawić się napadom Zieloniaków na karawany.

Kwiecień 2089 roku - Różne sekty próbują zdobyć jak najszersze wpływy w Częstochowie, co nie podoba się zakonnikom. Coraz głośniej mówi się o potrzebie wprowadzenia autorytarnych rządów jednego biskupa, a nie całej rady zakonnej.

Lipiec 2089 roku - Potwory z Tatr podchodzą pod Kraków. Podejrzewa się, że coś wypędziło je z gór.

Październik 2089 roku - Wyjątkowo ulewne deszcze są przyczyną coraz poważniejszych podtopień.

Listopad 2089 roku - Zwiadowcy wysłani w Tatry donoszą o opustoszałych legowiskach mutantów, znajdują też kilka zniszczonych przyczółków Terminatorów.

Marzec 2090 roku - Biskupem Częstochowy zostaje wybrany Twardy, który błyskawicznie wprowadza prohibicję.

Kwiecień 2090 roku - Rośnie niezadowolenie w Częstochowie. Zostaje sformowana policja zakonna, która dotkliwie karze za wszelkie przewinienia.

Maj 2090 roku - Barbarzyńcy wysyłają kolejną ekspedycję na wschód, aby zbadać Neotajgę.

Lipiec 2090 roku - Każdy, kto reprezentował inne wyznanie niż rzymskokatolickie zostaje wygnany z Częstochowy lub,w razie stawiania jakiegokolwiek oporu - zabity. Powstaje też Inkwizycja, mająca chronić umysły wiernych przed wrogimi ideami.

Październik 2090 roku - Rosną poziomy skażenia w Gdańsku, gdy Bałtyk nanosi opad promieniotwórczy podczas powodzi.

Grudzień 2090 roku - Posłańcy Barbarzyńców z Neotajgi donoszą o nowych, niesamowitych mutantach.

Luty 2091 roku - W Trójmieście pojawia się Ira. Razem ze swoimi oprychami przejmuje władzę w mieście.

Kwiecień 2091 roku - Na mocy układu z Irą, do Trójmiasta powracają Zieloniacy, którzy zobowiązali się do pracy na najbardziej skażonych terenach, w zamian za ochronę przed prześladowaniami.

12 maja 2091 roku - Rozpoczyna się największy w historii atak mutantów na Kraków. Nikt nie wie, co jest jego przyczyną, dowództwo miasta rozsyła prośby o pomoc.

14 maja 2091 roku - Mutantom udaje się przedostać do Krakowa.

15 maja 2091 roku - Jeden z byłych Pancerniaków zdobywa kody do aktywacji GeoDefu. Ostatni uzbrojony satelita oddaje dwa strzały w stronę Nowej Huty, z której przychodziły nowe potwory.

16 maja 2091 roku - Korzystając z chwilowego zatrzymania ofensywy potworów, grupa ochotników zabiera mały ładunek jądrowy i zrzuca go do dziury, z której wynurzały się stwory. Podziemna eksplozja wyburza całą dzielnicę, jednak opad promieniotwórczy nie zagraża nowej osadzie.

Czerwiec 2091 roku - Odbudowany zostaje mur dookoła Trzeciej Strefy w Krakowie. Ponownie rusza produkcja broni, jednak większość populacji cierpi z powodu wszechobecnej radiacji.

Sierpień 2091 roku - Imigranci przybywają do Krakowa i szybko tworzą Pierwszą Strefę. Są to w większości wyrzutki z Częstochowy czy Trójmiasta.

Październik 2091 roku - Pierwsze grupy bandytów zbliżają się do zniszczonej w 2044 i 2075 roku Warszawy, która teraz znajduje się w większości pod wodą.

Grudzień 2091 roku - Do Krakowa przybywa dziwny człowiek, który mówi niezrozumiałym dla nikogo językiem. Dość szybko jego zwłoki zostają znalezione na śmietniku. Próby odszyfrowania jego zapisków spełzają na niczym, chociaż niektórzy sugerują, że to język arabski.

Marzec 2092 roku - Warszawa staje się coraz bardziej przeludniona (chociaż bardziej odpowiednim określeniem będzie - przegangsterzona).

Kwiecień 2092 roku - Pewien stary człowiek dociera do Krakowa i twierdzi, że jest w stanie przeczytać dziennik zabitego w grudniu 2091 roku Araba. Po spotkaniu z przedstawicielami dowództwa Krakowa w Drugiej Strefie, niemal natychmiast otwierają się przed nim wrota Trzeciej Strefy.

Maj 2092 roku - Kraków rozsyła ostrzeżenie przed "nowym niebezpieczeństwem, które może nadejść w najbliższych latach z południa".

10 czerwca 2092 roku - szefowie Szczurów Ulicy i Dzieci Betonu w Warszawie grają w rosyjską ruletkę. Ci drudzy przegrywają i zajmują zalane tereny a Szczury Ulicy osiedlają się w niezalanych dzielnicach i zaczynają napadać na karawany.

Listopad 2093 roku - Armia Arabów przedziera się przez góry i wkracza na teren powojennej Polski.

2094-95 - W miastach pojawiają się tajemniczy misjonarze, którzy pomagają najbiedniejszym i ciężko chorym. Mówią o sobie, że są Upadłymi i muszą odpokutować swoje grzechy.

Luty 2094 roku - Kibole organizują bojówki, które podejmują walkę zaczepną z Arabami, którzy przybywają coraz liczniej.

Kwiecień 2094 roku - Dowództwo Krakowa zwracają swoją uwagę na Arabów, którzy zatrzymali się w swoim pochodzie przez góry. Nie próbują negocjacji, ale zaczynają dozbrajać swoja armię.

13 lipca 2094 roku - Arabowie wysyłają emisariuszy do Wrocławia, nakazując im natychmiastową kapitulację. Traktując to jak oficjalny akt agresji, Wrocław zbiera nieliczne wojsko i umacnia swoje pozycje.

15 lipca 2094 roku - Do Wrocławia przybywają posiłki z Krakowa i Babilonu. Barbarzyńcy i dawni Pancerniacy ściskają sobie dłonie w symbolicznym geście, zapominając o czasach Cesarstwa.

16 lipca 2094 roku - Z Bydgoszczy i Trójmiasta przybywają uzbrojeni po zęby ludzie i Zieloniacy, gotowi stawić czoła najeźdźcy, który nadal czekał.

18 lipca 2094 roku - Impas przerywają Kibole, którzy atakują od strony gór obozowisko Arabów. Tymczasem docierają posiłki z Warszawy, które przywożą ze sobą jedno z niemal działających dział Terminatorów. Arabowie ruszają do ataku.

19 - 30 lipca 2094 roku - Druga Bitwa o Wrocław. Ruiny miasta zostają niemal zrównane z ziemią, Arabów od zwycięstwa dzieli tylko nieustanny ostrzał z działa, ochrzczonego Zerem.

31 lipca 2094 roku - Wobec zagrożenia przerwania ostatnich lini obrony, z działa zostaje wystrzelony zrobiony przez zbrojmistrzy ładunek jądrowy, który pokrywa miasto i większość terenów wokół niego opadem radioaktywnym. Ofensywa arabska załamuje się, ale nikt nie ma ochoty przedzierać się przez pas promieniowania.

Październik 2093 roku - Aleksy Kałasznikow przybywa do Trójmiasta

Styczeń 2097 roku - Aleksy Kałasznikow zostaje szefem wszystkich rusznikarzy w mieście, dzięki swoim konstrukcjom.

Wrzesień 2097 roku - Podczas próby małego przewrotu, przy użyciu uzbrojonej przez Aleksego Milicji, on sam zostaje schwytany i wykastrowany.

Luty 2100 roku - Do Trójmiasta przybywają Mroczni, których dowódca, Adrian Stepanowicz, dogaduje się z Irą i osiedlają się w mieście.

Kwiecień 2103 roku - Gang Nożyców zaczyna szabrować niezamieszkane dzielnice Gdańska. Od rozgrabienia miasta powstrzymują ich Strażnicy Iry i Mroczni.

Grudzień 2111 roku - Zieloniacy budują tamę na Wiśle, dzięki której mogą zbierać wszystko, co niesie ze sobą rzeka.

12 lutego 2113 roku - I Bitwa o Tamę Gdańską. Lokalne bandy zbójeckie, nieformalnie wspierane przez gang Nożyców, zabijają część Zieloniaków i przejmują tamę.

14 lutego 2113 roku - II Bitwa o Tamę Gdańską. Mroczni, Strażnicy Iry i Zieloniacy uderzają na tamę, zdobywając ją w ciągu dwudziestu minut. Ocaleli obrońcy tamy są przybijani do krzyży, które umieszczono obok tamy.

PRACE NAD SKOMPLETOWANIEM OSI CZASU W TOKU

Styczeń 2120 - Rozpoczyna się akcja Radiation...

Kompletna wersja kalendarium pod tym linkiem.

Autorzy: Michał 'Veron' Tusz, Bartosz 'Rorsarch' Boroński, Kamil 'Wrathu' Kwiatkowski
Wykorzystano fragmenty opowiadania z Projektu 13.

Wróć do głównego menu
comments powered by Disqus